رائفی پور عنوان کرد : ۱۷ ویژگی شاخص قیام امام حسین (ع)


سلسله جلسات روایت عهد – حماسه سرخ – ۲ و پایانی

رائفی پور عنوان کرد: ۱۷ ویژگی شاخص قیام امام حسین (ع)
کارشناس حوزه دشمن‌شناسی در بیان واقعه کربلا به ۱۷ ویژگی شاخص و برجسته قیام امام حسین (ع) اشاره کرد.
به گزارش خبرنگار دین و اندیشه «خبرگزاری دانشجو»، علی رائفی پور در ادامه سومین جلسه از سلسله جلسات روایت عهد با عنوان «حماسه سرخ»، به بیان ویژگی های قیام امام حسین (ع) پرداخت.

ویژگی‌های قیام امام حسین (ع)

۱- فرا نژادی

اولین نژادپرست عالم شیطان است؛ زیرا نژاد آتش را برتر از انسان خاکی دانست و سجده نکرد؛ همچنین اینکه قیام حضرت رسول تا حدی ناکام ماند را می توان معلول نژادپرستی اعراب دانست. این خصلت در اعراب ریشه داشت و در امور معاویه و یزید موج می زد.
هنگامی که یزید بر لبان مبارک ابا عبدالله چوب می زد، اشعاری می خواند که مملو از قبیله گری بود؛ این در حالی است که آیات قرآن بر اینکه در راه خدا باید از همه چیز حتی قبیله و عشیره گذشت، تاکید دارد.

« قُلْ إِن کَانَ آبَاؤُکُمْ وَأَبْنَآؤُکُمْ وَإِخْوَانُکُمْ وَأَزْوَاجُکُمْ وَعَشِیرَتُکُمْ وَأَمْوَالٌ اقْتَرَفْتُمُوهَا وَتِجَارَهٌ تَخْشَوْنَ کَسَادَهَا وَمَسَاکِنُ تَرْضَوْنَهَا أَحَبَّ إِلَیْکُم مِّنَ اللّهِ وَرَسُولِهِ وَجِهَادٍ فِی سَبِیلِهِ فَتَرَبَّصُواْ حَتَّى یَأْتِیَ اللّهُ بِأَمْرِهِ وَاللّهُ لاَ یَهْدِی الْقَوْمَ الْفَاسِقِینَ» آیا ما می توانیم از این ها بگذریم؟ اگر نتوانیم فاسق هستیم. ابا عبدالله از دانه دانه اینها گذشت.

حضرت عباس (ع) تا آخرین لحظه به حضرت برادر نمی گوید و امام را سید می خواند تا ریشه قبیله گری را بخشکاند. در رجزهای خود می فرماید: «انی احامی ابداً عن دینی» و دین را اصل می داند، نه قبیله و برادر را؛ به همین سبب است که افرادی فراتر از قبیله عاشق این قیام می شوند.

۲- این جنگ، تحمیلی بود

اباعبدالله به سمت جنگ نمی رود، بلکه او را مجبور به جنگ می کنند، بعضی مطرح می کنند آیا نمی شود در جنگ فساد را اصلاح کرد؛ این در حالی است که در ادبیات قرآن، اصلاح در برابر افساد است نه در برابر جنگ.

۳- اتمام حجت

امام با قیام خود حجت را بر مردم تمام کرد، حتی بر آیندگان؛ امام علی (ع) به ابن عباس گفت: «در شورا شش نفره خلافت به ما نمی رسد» ابن عباس پرسید: «چرا می روی؟» امام فرمود: «تا آیندگان نگویند علی نرفت، تا دروغ هایشان را اثبات کنم

لحظه آخر که امام حسین (ع) بر زمین می افتد و دستور حمله به خیام را می دهند، امام فریاد «این عباس! این هانی! این علی اکبر!» سرمی‌دهد. دشمن خیال می کند ضعف بر امام غالب شده، اما در حقیقت امام از کشته شدگان طلب کمک کرد تا حجت را بر زندگان تمام کند.

۴- تبدیل شدن به سلاح استراتژیک جبهه حق علیه باطل

لقب حضرت، «ثار الله» است، یعنی اگر کسی به مبارزه با آن برخیزد، طرف مقابل او، خود خداست. کسی که با او به مبارزه برخیزد، شکست او حتمی است و این جبر الهی است.

در طول تاریخ اثری از کسانی که با این سلاح درگیر شده اند، باقی نمانده، از عباسیان که راه زیارت را سد کرده و بر قبرها آب بستند تا رضاخان که هیئت ها را ممنوع کرد و تا آشوبگران فتنه۸۸ که پرچم عزا را به آتش کشیدند.

حسین کامل، برادرزاده و داماد صدام و قدرت دوم عراق بود. کسی که سلاح های شیمیایی را برای صدام می خرید و از طرف صدام فرمانده سرکوب انتفاضه شیعیان در شعبان ۱۹۹۱ کربلا شد و شیعیان را به خاک و خون کشید. بسیاری از شیعیان را سر برید و به حرم جسارت ها کرد، اما سرانجام بعد از اختلافی که با صدام پیدا کرد کشته شد و حتی جسدش را تکه تکه کردند.

۵- فرا جناحی

امام حسین (ع) برای اصلاح قیام کرد نه اصلاحاتی که امثال لوتر در دین مسیح انجام دادند و مسیحیت را از چاله به چاه انداختند.

اصلاح مبنا می خواهد و اصلاحگر خود باید مصلح باشد. در زمان یزید، دین به سمت جدایی از سیاست رفته بود. یزید رسما اعلام کرده بود من با شما برای نماز و روزه نجنگیدم، بلکه برای حکومت جنگیدم.

امام حسین (ع) هم اصولگرا بود، هم اصلاح طلب؛ اما فراتر از هر جناحی. برای اصلاح دین جد خود قیام کرده بود و به سیره جد و پدرش عمل کرد و دین را به همان دین اصیل پیامبر برگرداند.

در اصلاح طلبی حضرت اومانیسم نفی می شود و فقط خدا مطرح است. سود اصالت ندارد و اخلاق نسبی نیست.

این در حالی است که از دل اصلاح طلبی قرن ۱۶ اروپا، نسبی گرایی اخلاق تولید شد.

۶- قرائت واحد از دین

در دین مسیح گفتند، هر کس خودش مفسر دین است و به پلورالیسم رسیدند؛ در جامعه اسلامی هم دنبال چنین اتفاقی بودند، دین داشت به پوسته تبدیل می شد. در حدی که نماز جمعه را چهارشنبه می خواندند؛ به همین دلیل امام حسین (ع) گفت: دین فقط یک مفسر دارد.

۷- این اصلاح همه جانبه بود

اصلاح در احکام، شعائر، ارزش ها، مناسک، اخلاقیات و غیره بود. در اروپا اصلاح به معنی تجربه دینی بود، اما امام (ع) به اصل دین بازگشت؛ دینی که به رسم تبدیل شده و فقط پوسته ای از آن مانده بود.

۸- جدایی حق از باطل تا ابد

می توان افراد را با معیار اباعبدالله سنجید که آیا حق طلب هستند و حسینی و یا در جبهه باطل قرار گرفته اند؛ البته این امر به مسلمانان اختصاص ندارد.

۹- باز شدن فضای گفتمان دینی

باز شدن فضای گفتمان دینی باعث شد تا بعد از حادثه کربلا مردم به احادیث و سنت پیامبر رجوع کنند و آن را مبنای دعوا و نزاع ها بگذارند؛ اتفاقی که در سال ۸۸ در کشور افتاد و بعد این نزاع، همه به سخنان امام خمینی رجوع کردند.

۱۰- وسط دعوا نرخ تعیین کرد

همه می توانند جای خود را در قیام کربلا پیدا کنند. از شیرخواره تا پیرمرد ۹۰ ساله، از سرور تا برده، از کسانی که لحظه آخر بازگشتند تا کسانی که آخرین لحظه امام را تنها گذاشتند.

۱۱- تبدیل امت بنی اسماعیل به سرنوشت بنی اسرائیل

در سوره مائده خداوند می فرماید: «بنی اسرائیل عهد خود را شکستند و دل هایشان سنگ شد، در نتیجه کلام را تحریف کردند و کار به جایی رسید که پیامبران خود را کشتند» در کربلا هم همین اتفاق افتاد. عهد خود را با رسول شکستند و سر امام حاضر خود را بریدند.

۱۲- نشان دادن عملی آثار برخی گناهان

امام نشان داد مال حرام چگونه در مردم تاثیر کرده و دیگر صدای حق را نمی شنوند. آن قدر موعظه کرد که دیگر هلهله می کردند. امام فرمود: «شکم هایتان از مال حرام پر شده است.» اگر جلوی جریان حرام خواری را در کشور نگیریم باید فراموش کنیم که قوم نشان شده برای ظهور هستیم.

همچنین امام آثار زنازادگی را نشان داد و ابن زیاد را «زنا زاده، فرزند زنا زاده» می خواند. امام اهل تحقیر و ناسزا گفتن نیست می خواهد اثر این گناه را نشان دهد.

«و شارکهم فی الاموال و الاولاد»؛ شیطان در مال که شریک شد سپس در فرزند شریک می شود.

۱۳- ارتقا بخشیدن به سطح فکری مردم

امام سطح فکر مردم را بالا برد، از آزادگی صحبت کرد که برای تمام انسان هاست. عضوی از مجلس هندوستان می گوید: «این فداکاری های امام حسین سطح فکر مردم را ارتقا داده است.» کربلا دانشگاه بود و شایسته است خاطره آن همیشه باقی بماند.

۱۴- قربانی وعده داده شده بود

قربانی، وعده داده شده بود، کشیشان مسیحی سعی کردند مسیح را قربانی وعده داده شده معرفی کنند. اسلام بر لبه پرتگاه عدم بود. امام با خون خود آن را نجات داد نه فقط آن برهه را، بلکه تا ابد را نجات داد. امام حسین کسی بود که از آدم بر او گریستند، این خصلت، جریان کربلا را ویژه می کند و مثل آهن ربا به صورت ناخودآگاه جذب می کند.

۱۵- استعداد شبیه سازی این داستان

هر کس می تواند خود را با افراد این واقعه شبیه سازی کند. هر کس می تواند بگوید من چقدر شبیه حبیب هستم، چقدر شبیه حر هستم.

کربلا تئاتری به گستردگی همه زمان ها و همه مکان هاست «کل یوم عاشورا و کل الارض کربلا»

۱۶- تبلیغی تمام عیار

کربلا تبلیغی تمام عیار است که مانند تبلیغ های این زمان با دروغ همراه نبود. حضرت از شعبان تا ذی حجه که شلوغ ترین زمان های حج است را در مکه ماند و حرف خود را به گوش همه رساند و در روز هشتم خارج شد تا برای همه سوال ایجاد کند، در همین زمان دستگاه خلافت در مکه مشغول تبلیغ علیه امام حسین بود و البته ناکام ماند.

۱۷- یاران این جریان بسیار خاص بودند

امام به سایرین آموزش یار بودن دادند. اینکه امام باید فقط یک اشاره کند و یار با سر برود را به تمامی شیعیان آموختند. اگر وقت را تلف کنی چون سلیمان بن صرد خزاعی می شوی. فرصت معطل کردن نیست. پیامبر شیعیان را برگ های شجره طیبه دانست. اگر درختی بی برگ باشد خشکیده است و قطعش می کنند.

اگر به خانه علی حمله کردند، اگر امام را سر بریدند، یعنی آن درخت برگ نداشته است. باید برای امامان حاضر زینت باشیم باید برگ باشیم تا نشان دهیم این درخت سالم است و کسی جرات جسارت به خود ندهد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.