عوامل دوری از امام زمان (ع)

 تا بحال توجه کردین  با وجود اینکه همه ما به امام زمان (عج) اعتقاد داریم ولی خیلی کم پیش میاد که یادی از ایشون بکنیم توجه کردین که امام زمان (عج) کجای زندگی ما نقش داره؟

 

داریم با خودمون چکار میکنیم به کجا داریم میریم که حتی فرصت نگاه به پشت سرمونو نداریم که ببینیم تا کجا پلهای پشت سرمونو خراب کردبم که تا کجا میتونیم با این وضع ادامه بدیم،

 

یک لحظه بایست نگاه کن رد پایی را میبینی که همه جا مراقبت بوده و تو احساسش نکردی کسی که تمام زندگیت به خاطر اون ادامه داشته و ته تاریکی ذهنت اونو میدیدی اما به خودت دروغ گفتی حالا که دقت میکنی میبینی دوست داری صاحب رد پا را ببینی اما خجالت میکشی چون میدونی غفلت کردی .

 

«غــــــــــــــــــــــــــــــفـــــــــــــــــلــت»

 

میدونم شمام از خودتون می پرسید چرا از این مهم ترین در زندگیم غافل شدم شاید من بتونم کمکتون کنم:

 

۱) جهل

از بدترین صفاتی که دامنگیر ما می‌شود و سایه‌ی شوم خود را بر سرزمین زندگی ما پهن می‌کند و سرانجام، ما را به سوی تباهی و نیستی سوق می‌دهد، ((جهل)) است.

 جهل و نادانی نسبت به امام زمان و عظمت مقامشان است که اسباب غفلت عدّه ای را فراهم می کند. این غفلت، زمینه را برای غرق شدنشون در گرداب گمراهی فراهم می کند. چرا که اگر کسی به امام زمانش توجّه نداشته باشد و شب و روزش را بدون ذکر و یاد او بگذراند، مثل این است که از خداوند غافل بوده و اوقات خویش را بدون یاد او گذرانده است چون امام زمان، حجّت و جانشین خدا بر روی زمین است و از طرف او به عنوان امام منصوب شده است.

 

می دانیم که جهل و نادانی یکی از مهمترین عواملی است که خداوند در قرآن کریم، انسان ها را بر اساس آن از یکدیگر جدا کرده، دسته‌بندی نموده است.

 خداوند در این باره می‌فرماید:

« أَمَّنْ هُوَ قانِتٌ آناءَ اللَّیْلِ ساجِداً وَ قائِماً یَحْذَرُ الْآخِرَهَ وَ یَرْجُوا رَحْمَهَ رَبِّهِ قُلْ هَلْ یَسْتَوِی الَّذینَ یَعْلَمُونَ وَ الَّذینَ لا یَعْلَمُونَ إِنَّما یَتَذَکَّرُ أُولُوا الْأَلْباب » ( . . . (ای پیامبر) بگو آیا آن هایی که می‌دانند با آن هایی که نمی‌دانند و جاهلند یکسان هستند؟ این است و جز این نیست که صاحبان خرد، پند می‌گیرند.)(زمر، ۹)

 

۲) ضعف ایمان

گاهی ما می‌دانیم که امام زمان خلیفه و جانشین خدا بر روی زمین است و باید به او اعتقاد داشته باشیم و او را دوست داشته باشیم، به یاد او باشیم و منتظر آمدن او باشیم و . . .

امّا به این مسئله‌مهم توجّه نداریم؛ و این همان ضعف ایمان است که علّت دیگر غفلت از امام زمان(عج) است. این ایمان، ایمانی سطحی است. که خداوند در قرآن کریم درباره ی آن فرموده است:

« یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا آمِنُوا بِاللَّهِ » (ای کسانی که ایمان آورده اید (واقعاً) ایمان بیاورید…)(نساء/ ۱۳۶)

 

خداوند در این آیه به ما می‌فهماند که ایمان باید در دل نفوذ کند و فقط لقلقه‌ی زبان نباشد. از این رو، مردم را امتحان می‌کند تا افرادی که راستگو هستند از افرادی که دروغ می‌گویند جدا گرداند.

 

۳) گناهان

گاهی انجام گناهان و کارهای زشتی که از انسان سر می‌زند، صفحه‌ی دل او را چنان تیره می کنند که موجب غفلتِ او نسبت به خوبی ها و خوبان از جمله نام و یاد امام زمان(عج) می‌شود.

مهمترین دلیل تیرگی دل جز تأثیر گناهان و ثمره‌ی کوتاهی در انجام اعمالِ شرعی، چیز دیگری نیست و گاهی شدّت این تیرگی به حدّی می‌رسد که انسان دیگر نمی‌تواند نور حقیقت را با چشم ببیند و سخن حق را با گوش ‌بشنود. حتّی ممکن است از اعتقاد به امام زمان برگردد و خورشید وجود آن حضرت را انکار کند.

 خداوند در قرآن کریم می‌فرماید:

« ثُمَّ کانَ عاقِبَهَ الَّذینَ أَساؤُا السُّواى أَنْ کَذَّبُوا بِآیاتِ اللَّهِ وَ کانُوا بِها یَسْتَهْزِؤُنَ »

( سرانجامِ کسانی که اعمال بد مرتکب شدند، به جایی رسید که آیات خدا را تکذیب کردند و آن را به مسخره گرفتند. )(روم/ ۱۰)

 

آیا غیر از این است؟ آیا جز کسانی که غوطه ور در گناهان و آلودگی ها هستند کسی چنین مسئله ی مهمّی را فراموش کرده یا از آن غافل می شود؟

 

۴) لقمه حرام

لقمه‌ی حرام، قلب انسان را فاسد می‌کند و زمینه را برای ارتکاب گناهان کبیره فراهم می‌کند.

 

نکته‌ی مهم آنکه لقمه‌ی حرام فقط از طریق دزدی و غارت بدست نمی‌آید بلکه از راه های دیگری همچون ربا، کم فروشی، احتکار، خمس ندادن، فروختن جنس بدون کیفیّت و معیوب به قیمت گران، تبلیغِ اغراق آمیزِ جنسی که ارزشِ واقعی آن بسیار کمتر است و . . . نیز بدست می آید.

 

 همه‌ی این ها مواردی هستند که باید به آن ها توجّه کنیم تا غذایی را که مصرف می‌کنیم آلوده به حرام نشود؛ چون خداوند در قرآن کریم دستور داده است:

 

« یا أَیُّهَا النَّاسُ کُلُوا مِمَّا فِی الْأَرْضِ حَلالاً طَیِّباً وَ لا تَتَّبِعُوا خُطُواتِ الشَّیْطانِ إِنَّهُ لَکُمْ عَدُوٌّ مُبین »

 ( ای مردم از آنچه در روی زمین، حلال و پاکیزه هست بخورید و دنبال گام های شیطان نروید. ) (بقره/ ۱۶۸)

 

امام باقر (علیه السلام) ذیل این آیه فرموده‌اند: پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) فرمودند:

 ( عبادت، هفتاد جزء است و برترین آن ها بدست آوردن مال و رزق حلال است. )

 

پس باید در کسب روزی دقّت کرد تا کسب و درآمدِمان با اموال شبهه‌ناک مخلوط نگردد و لقمه‌ی حرام وارد بدن و خانواده مان نگردد چرا که تأثیر آن بر قلب و دل انسان به گونه‌ای است که علاوه بر غفلت از امام زمان ممکن است انسان را جسور کرده و موجب شود تا از دستورات ایشان پیروی نکرده و یا حتّی به دشمنی با او بپردازد. آیا این طور نیست؟

 

البتّه با دقّت در کسب روزی و قانع بودن و نیز رعایت احکام شرعی در معامله ها، می‌توانیم کسب خود را حلال و قلب خود را پاکیزه کنیم و در نتیجه دل خود و خانواده مان را محلّ یاد و نور امام زمان کنیم.

 

خلاصه دوستان هرچه باعث عدم توجه ما به حقیقت وجودیمان بشه ما را به دسته غافلان نزدیکتر و از گروه همراهان امام زمانمان دورتر میکند، ما با دیدی وجدانی دلائل بسیار،دیگری را برای غفلت خود میابیم از جمله محیط اطرافمان، مشغله های کاری، فریبندگی دنیا و زرق و برق آن و هزاران مسئله دیگر که هرچه ما از خدا دورتر باشیم بسیار بی ارزشتر شده ولی تاثیر خود را در غفلت افکنی ما دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.