ولایت مداری

#استاد_رائفى_پور
#ولایت_مداری
✔️ در کشور ما همه خودشان را ولایت مدار می دانند اما دسته بندی های مختلف دارند:

۱⃣ اولین دسته مثل لائیک ها هستند میگویند ولایت فقیه یک مرجع تقلیدی باشد در قم و درسش را بدهد و با سیاست کاری نداشته باشد. دیانت سر جای خودش سیاست هم سر جای خودش. این افراد در زمان اباعبدالله علیه السلام هم موجب یک سری اتفاقات شدند. مثلا عبدالله ابن زبیر یا عبدالله ابن عباس می گفتند یا حسین شما مفسر خوبی هستی اما با یزید کاری نداشته باش و بیا اینجا فقط مساله دینی بگو.
شما اگر بخواهید دین را از سیاست جدا کنید ۵۰۰ آیه قرآن را باید بریزی دور. می گویند اگر دین در سیاست دخالت کند عزیز بودن خودش را از دست می دهد. عزیزان این نگاه، نگاه امام حسینی نیست. امام اگر این نگاه را قبول داشت با سیاست بیعت کرده بود.
۲⃣ می گویند در سیاست هم محدودیت باشد. وقتی امیرالمومنین فرمود بروید به نیزه هایی که قرآن به آنها زده اند شمشیر بزنید، گفتند یا علی دیگر حدود خودت را گم کرده ای! کسانی هستند که برای ولیّ زمان خودشان حدود مشخص می کنند.
۳⃣ می گویند ولیّ زمان تا جایی که با ما همسو است ما قبولش داریم و اگر با ما همسو نباشد، قبولش نمی کنیم.
اگر ولیّ زمان سخنان شاذ و کفرآمیز آنها را تایید کند و با آنها کنار بیاید، بهترین رهبر دنیا می شود.
مثلا در برخی از جماعت سیاسی ما می بینید اگر مراجع برجام را تایید می کنند خوب است و قبول دارند اما اگر همان مراجع درباره ی دیدار با مراجع نظر بدهند، نه می گویند نباید شما اینجا ورود پیدا کنید.
یک بوم و دو هوا نمی شود.
۴⃣ حرف ولیّ زمان را به نفع خودشان تاویل و تفسیرمی کنند.
که در مملکت ما زیاد است، می گویند منظورش این نیست و منظورش این است که می گوئیم. سامری که بعد از حضرت موسی گوساله را علم کرد آمد تاویل کرد و گفت حضرت موسی مخالف این نیست و یک خاطره ای تعریف کرد که معمولا در این خاطرات دو نفره هستند و شخص سومی نشنیده است. سامری گفت حضرت موسی در یک جایی که با هم بودیم گفت مردم خیلی دوست دارند گوساله بپرستند اگر من برنگشتم تو یک گوساله برای اینها عَلَم کن. رفت بالای کوه ایستاد و گفت: هَذَا إِلَهُکُمْ وَإِلَهُ مُوسَى فَنَسِیَ؛ این خدای شما و خدای موسی است. یادش رفت به شما بگوید.

از ولیّ برای خودشان سپر می سازند یعنی هر کاری که می خواهند خراب کنند می گویند مقام معظم رهبری!!
از نظر من اینها جزو بدترین شکل هستند چون واقعا ضربه می زنند. ولیّ زمان را سیبل خودشان می کنند.

۶⃣ اینها از پاپ کاتولیک تر هستند و از ولیّ زمان جلوتر می روند. از ولیّ زمان نه باید جلو افتاد و نه باید عقب افتاد. اینها در تاریخ نشان داده که ضربات خیلی بدی می خورند. یک نمونه از اینها جناب زبیر است. آن روز در کوچه وقتی آمدند جلوی در خانه امیرالمومنین، سلمان می گوید من دست به شمشیر منتظر امر حضرت بودم، اما دیدم سیاست حضرت سکوت است. اما زبیر برای دفاع از حضرت زهرا دست به شمشیر برد یعنی از ولیّ جلوتر افتاد و بعد همین آدم در جمل شمشیر می کشد در مقابل خود مولا.

۷⃣گمان همترازی با ولیّ زمان. کسانی که خودشان را هم قد و قواره ی ولی می کنند. چرا؟ چون یا سابقه دارند مثل صحابه که خودشان را بزرگ می دانستند و می گویند ما از اول با پیغمبر بودیم. یا سابقه ی علمی و فقاهتی دارند. اینها سختشان است ولایت را قبول کنند. بعد از امام یک جماعتی بودند که می گفتند فلانی یک زمانی امام جمعه موقت تهران بود، حالا من به او بگویم “ولی امر”؟! سلیمان صرد خزاعی به مسلم میگفت من با این سن و سال صحابی پیامبر بودم، آن موقع تو کجا بودی؟ اینها به شیعه ضربه زدند.

ولی شناسی و ولایت مداری مهم است. مثلا ماه در مدار زمین است و زمین در مدار خورشید است. نسبتش را با او تعیین می کند. این افراد مزه دهان ولی فقیه را می شناسند.
یک روز امام صادق بالای منبر فرمود: لعنت بر زراره! زراره ای که همه ی ما می شناسیم و احادیثش را روی چشممان می گذاریم. داستان این بود که حکومت، تصمیم گرفته بود حلقه اول آقا را بزند. آقا به او پیام فرستاد من مجبور هستم تو را مذمت کنم تا جانت حفظ شود.
بعضی مواقع این رفتارهای ما ولیّ زمان را در تنگنا و بن بست انتخاب قرار میدهد.
مگر امیرالمومنین حکمیت را قبول نمی کند؟ چون جامعه فشار می آورد.
برخی موقع بحث می شود که چرا حضرت امیرالمومنین برای اشعث ابن قیس حکم حکومت آذربایجان را برایش تایید کرد مسولیت به او داد. اشعث منافقی بود که دومی نداشت. اینها کسانی هستند که اگر از جامعه ی اسلامی فاصله بگیرند بیشتر آسیب می زنند تا وقتی که در نظام اسلامی هستند. می گویند: دوستت را نردیک بدار و دشمت را نزدیکتر. اینها را باید حفظ کنی و دائم مراقبشان باشی.
پس هر مسئول بودنی به خاطر لیاقت خودشان نیست. باید دائم جلوی چشم باشند.
سعی کنید ولایت مدار واقعی باشید.

١٣٩۵/٠٢/٢٨
(سخنرانی میلاد حضرت علی اکبر علیه السلام)

اللّهُمَّ عَجِّل لِوَلیِّکَ الفَرَج 

یک دیدگاه

  1. باسلام واحترام . الان یک سری کارها (اختلاس دزدی تبعیض فقر فحشا ربا بی بند وباری لواط ووو…..) از سالها پیش بعد از فوت امام خمینی شروع شد و سران بالای نظام بیشتر مصلحت اندیشی کردند تا حق اندیشی . یادم هست وقتی آفای هاشمی در تلویزیون سخنرانی می کرد و روی مبل لم داده بود و تسبیح را ذکر نمی کرد فقط بازی میکرد … به همین سادگی با اسلام یعنی حق و حقوق انسات بازی میکرد ….. وقتی تیم فوتبال ایران از آمریکا برد حتی بالاترین فرد نظام از آن بعنوان تبلیغ استفاده کرد …. هیچ کس و هیچ چیز سر جای خودش نیست ….. سلام به امام زمان اگر او بیاید ….. حسابرسی خواهد کرد…… کشور از جایی آسیب دید که چاپلوسان فهمیدند چفیه دور گردن و انگشتر عقیق بر دست کردن و ریش گذاشتند …. که این چاپلوسان افراد پاک وساده و صادق را خانه نشین کردند و کم کم با این چاپلوسی اختلاس ها سکل گرفت ….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.