مهمترین کلید برای ورود به بهشت

در سوره معارج (معارج / ۳۴- ۲۲)، صفاتی از صفات مۆمنین را برمی شمرد که یکی از آنها هم نماز است و در انتهای این صفات میفرماید: «اولئک فی جنّات مکرمون»(معارج / ۳۵) این گروه باعظمت در باغ های بهشتی گرامی داشته میشوند. 

 
چگونه نماز بخوانیم؟

برای اینکه مسافران در بیابانها گم نشوند و صحیح و سالم به مقصد برسند، دولت جاده و راه هایی تعیین میکند و در آن تابلوها و علامتهایی میزند، پلیس راه میگذارد، تا سرعت ماشینها را کنترل کند. اگر این کارها انجام نمیشد، مسافران راه را گم کرده و هر کس به سویی میرفت و به زحمت میافتاد. 

خداوند نیز اگر راه بندگی و نماز را از طریق پیامبران و رهبران آسمانی، برای رشد و کمال مردم تعیین نمیکرد، هر کس به راهی میرفت و خداوند را آنگونه که خود خیال میکرد، ستایش مینمود.

خداوند برای آنکه همهی مردم در یک راه مستقیم و سالم حرکت کنند، راه نماز را همراه با علامتها و دستوراتی به ما یاد داده است؛

اوّل: دستور داد با وضو و طهارت و با نظافت و نشاط با خدا گفتگو کنند.


دوّم: خداوند واجبات نماز را در حدود ۲۰ کلمه قرار داد، که فراگیری آن برای همه سان باشد. این کلمات هم معنا دارد و هم قالب و هنگ.

سوّم: دستور داد که همه ی مردم به یک سو نماز بخوانند، تا دلها و فکرها پراکنده نشود.

چهارم: دستور داد که همهی مردم در نماز با یک زبان با خدا سخن بگویند. همانگونه که تمام خلبانهای دنیا با فرودگاه هر کشوری باید به زبان انگلیسی گفتگو کنند.

رسول خدا (صلی الله علیه وله) میفرماید: «من حافظ علیها کانت له نوراً و برهاناً و نجاهً یوم القیامه» هر کس نماز خود را محافظت کند، نماز برای او مایه نور و روشنایی و آگاهی و نجات در روز قیامت است

در نماز با لباس پاک به سوی مکه می ایستیم و به زبان عربی با خدا سخن میگوییم.

اولین کلمهی نماز، «الله اکبر» است. یعنی خدا بزرگتر است؛ بزرگتر از فکر و خیال ما. بزرگتر از دیدنیها و شنیدنیها. کسی که خدا را بزرگ یافت، همه چیز نزد او کوچک میشود. 


شما زمین فوتبالی را در نظر بگیرید، تا مادامی که ما در زمین باشیم این زمین نزد ما بسیار بزرگ است. ولی اگر سوار هواپیما شویم و پرواز کنیم و از بالا نگاه کنیم، این زمین نزد ما کوچک و کوچکتر میشود. هرچه هواپیما بالاتر میرود، زمین کوچکتر میشود. انسان میتواند به قدری پرواز کند که تمام زمین در چشم او به قدر یک نخود شود. ری، هر چه ایمان ما به خداوند بیشتر شود و خدا را بزرگتر بیابیم، قدرتهایی مثل امریکا نزد ما کوچکتر میشود. 

در دعا نیز میخوانیم: «چون خداوند در دل مسلمانان بزرگ است، چیزهای دیگر نزد آنان کوچک است.»(بحارالأنوار، جلد ۶۴، صفحه۳۱۵)

اولین کلمهی نماز، «الله اکبر» است. یعنی خدا بزرگتر است؛ بزرگتر از فکر و خیال ما. بزرگتر از دیدنیها و شنیدنیها. کسی که خدا را بزرگ یافت، همه چیز نزد او کوچک میشود

نماز؛ یکی از کلیدهای بهشت

در سوره معارج (معارج / ۳۴- ۲۲)، صفاتی از صفات مۆمنین را برمی شمرد که یکی از آنها هم نماز است و در انتهای این صفات میفرماید: «اولئک فی جنّات مکرمون» (معارج / ۳۵) این گروه باعظمت در باغ های بهشتی گرامی داشته میشوند


در این آیات که نُه صفت را ذکر میکند اول آنها با نماز شروع میشود «الذین هم علی صلاتهم دائمون» و آخر آنها هم با نماز تمام میشود. «والّذین هم علی صلاتهم یحافظون» کسانی که دائماً نماز میخوانند و کسانی که بر نمازشان محافظت میکنند و به این ترتیب آغاز اعمال خیر نماز است و آن هم مداومت بر نماز و پایان آنها نیز نماز است. 


با حفظ آداب و شرایط و خصوصیات آن، آداب و شرایطی که هم ظاهر نماز را از فساد و بطلان حفظ میکند هم روح نماز را که حضور قلب است تقویت مینماید، و هم موانعی را که سد راه قبول آن است هم چون خوردن مال حرام، نوشیدن شراب، غیبت و امثال آن، از بین میبرد و از نظر برنامه زمانی هم نخستین چیزی که بر انسان بالغ واجب میشود نماز است و آخرین چیزی هم که تا پایان عمر همراه اوست، نماز است؛ و نکته حائز اهمیت این است که محافظت انسان نسبت به نماز طرفینی است، هم او باید نماز را از فساد و خلل حفظ کند و هم نماز انسان را از تباهی و فساد محافظت میکند چرا که خود قرآن میفرماید: «اِنّ الصّلوه تنهی عن الفحشاء و المنکر»(عنکبوت/۴۵)


روایتی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) نیز مۆید گفتارمان خواهد بود، رسول خدا (صلی الله علیه و آله) میفرماید: «من حافظ علیها کانت له نوراً و برهاناً و نجاهً یوم القیامه»(تفسیر روح البیان، ج ۱۰، ص ۱۶۷) هر کس نماز خود را محافظت کند، نماز برای او مایه نور و روشنایی و آگاهی و نجات در روز قیامت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.