بزرگ‌ترین منکر روی کره زمین، آل سعود است

(بسم الله الرحمن الرحیم)

استاد تفسیر قرآن گفت: الآن نیز بزرگ‌ترین منکر روی کره زمین حکومت آل سعود است؛ مشخص نیست به چه دلیل این خانواده باید بر عربستان حکومت کنند.

shia,قرائتی

حجت‌الاسلام محسن قرائتی استاد تفسیر قرآن کریم در مراسم جشن ولادت امام هادی(ع) و فرارسیدن عید سعید غدیر خم در سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به اینکه در بازرسی باید اصولی را رعایت کرد، خاطرنشان کرد: یکی از اصول مهم در بازرسی و نظارت، اهم و مهم کردن امور است که جزو اصول عقلی نیز می‌باشد. در دین هم بر این موضوع تأکید بسیار شده است. حتی در قرآن آمده اگر کسی وصیت کرد و این وصیت موجب فتنه شد، آن را به‌قصد اصلاح بشکنید. لذا این مسئله مهمی است ولی گاهی اوقات اصل رها می‌شود و فرع مورد توجه قرار می‌گیرد.وی با تسلیت شهادت حج‌گزاران مسلمان در حادثه منا و انتقاد از عملکرد حکومت عربستان گفت: در حادثه منا اگر سربازان سعودی دستور رئیسشان را شکسته و خیابان‌ها را نمی‌بستند، این فاجعه اتفاق نمی‌افتاد. جالب آنکه در قرآن درباره خیابان منا و مکه آیه نازل شده و کسی حق ندارد خیابان‌های آنجا را سد کند و مسیر ویژه ایجاد نماید. « ثم افیضوا من حیث افاض الناس …»(۱۹۹ سوره مبارکه بقره)

قرائتی با بیان اینکه امام حسین(ع) برای مقابله با منکر از مدینه خارج شدند، تصریح کرد: این فرموده امام حسین(ع) یعنی، یزید منکر است. الآن نیز بزرگ‌ترین منکر روی کره زمین حکومت آل سعود است. مشخص نیست به چه دلیل این خانواده باید بر عربستان حکومت کنند.

قرائتی یکی دیگر از مسایل بازرسی را رازداری عنوان کرد و افزود: بازرسان و ناظران حق ندارند به غیر حوزه عملکرد فرد ورود پیدا کنند. بنابراین اگر کسی علناً گناه کرد باید صرفاً همان گناه علنی شود. قرآن نیز هنگامی‌که از خانواده سخن می‌گوید، از واژه حافظات استفاده کرده و می‌گوید همسر خوب همسری است که رازدار باشد. در بازرسی هم باید رازدار بود و همان گناهی که علنی شد را بیان کنید و از بیان علنی سایر تقصیرات فرد اجتناب کنید.

وی ادامه داد: از سوی دیگر باید توجه داشته باشیم که قوانین درز دارند. در قرآن برای لب ۷ آیه نازل شده است که در آن از عبارت‌هایقولاً معروفا؛ قولاً کریما، قولاً سدیدا و … استفاده شده است. واژه «سدید» از سدسازی آمده است. یعنی وقتی حرف می‌زنید، نباید درز نداشته باشد. قانون هم همین وضعیت را دارد و باید طوری تدوین و تصویب شود که راه فرار را ببندد. چرا که گاهی اوقات شاهدیم تلاش می‌شود قانون دور زده شود.

مسئول ستاد اقامه نماز با تأکید بر ساده زیستی مسئولان گفت: امام خمینی(ره) تا زمانی که زنده بود اجازه نداد حتی حسینیه جماران را سفید کنند. بنابراین باید مسئولان ساده زیستی را پیشه کنند.

وی با اشاره به نزدیکی عید سعید غدیر خم و آیه ۵۹ سوره مبارکه النسا «یا ایها الذین آمنوا اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم» گفت: برخی می‌گویند «اولی الامر» کسی است که قدرت دارد؛ مانند شاهان، صدام و … خدا هم گفته از اولی الامر اطاعت کنید. این در حالی است که قرآن آیاتی دارد که از برخی اطاعت نکنید. مثلاً از آدم‌های گناهکار، آدم‌های فرومایه و پست، آدم‌های هواپرست، آدم‌های افراطی اطاعت نکنید و … وقتی قرآن می‌گوید از این گروه پیروی و از گروه دیگر پیروی نکنید، تنها معصومین باقی می‌مانند. بنابراین قرآن بر اطاعت معصومین تأکید می‌کند. باید توجه داشته باشیم حکومت از آن خدا است. رژیم آل سعود صد درصد ضد خدا هستند.

قرائتی در پایان خاطرنشان کرد: اگر هر یک از بازرسان غیر از ساعت اداری روزی یک آیه بخواند، می‌تواند سالی یک کتاب بنویسد و چاپ کند. شما بازرسان تجاربی دارید که می‌تواند به درد جامعه بخورد. خاطراتی دارید؛ صحنه‌هایی را شاهدید که می‌توانید برای دیگران عبرت باشد. دیدن یک واقعه باعث می‌شود انسان الهام بگیرد. بنابراین هم باید یک مطالعه ممتدی در خارج از وقت اداری داشته باشید و هم خاطرات و تجارب خود را در جایی یادداشت کرده و ثبت کنید.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.