تبر حضرت ابراهیم بخورد توی سرت !

(بسم الله الرحمن الرحیم)

استاد تفسیر قرآن کریم با بیان اینکه با بازی لغوی درک قرآن را نباید برای مردم سخت کرد به ارائه راه‌کار سریع، دقیق، عادلانه و بدون آبروریزی قرآن برای حل اختلافات همسران پرداخت و گفت: معارف قرآن بی‌کران و تمام نشدنی است.

 

قرائتی 2552

 

یازدهمین همایش تجلیل از بانوان قرآن‌پژوه پنج‌شنبه ۲۲ اسفندماه ۱۳۹۲ با حضور ۱۵۰۰ نفر از بانوان پژوهشگر قرآن کریم برگزار شد و در این مراسم حجت‌الاسلام قرائتی به ایراد سخن پرداخت.

راه‌کار قرآن برای حل اختلافات همسران سریع، دقیق، عادلانه و بدون آبروریزی است

قرائتی با اشاره به آیه ۳۵ سوره مبارکه «نساء» اظهار داشت: امروز می‌خواهم برخی از آیات مربوط به خانواده و تفسیر آن را برای شما بگویم و در ابتدا به آیه ۳۵ سوره نساء اشاره می‌کنیم که درباره خانواده است. در ابتدای آیه به اختلاف بین زن و شوهر اشاره شده و به سایرین توصیه شده، هرگاه بین زن و شوهری اختلاف افتاد برای رفع آن قیام کنید، دو حَکَم از فامیل یکی زن و یکی مرد مشکل را حل کند.

در این آیه گفته شده «اگر دعوا بود» یعنی اختلافات خانوادگی ممکن است باشد ممکن است نباشد، پس اختلاف امری طبیعی است و از آن نترسید. در ادامه آیه اشاره شده «خِفتُم»، یعنی علاج واقعه را قبل از وقوع باید کرد.

همچنین در ادامه به واژه «شِقاق» اشاره شده، «شِقاق» یعنی جدایی و دو تا شدن، یعنی عروس و داماد یکی هستند و نباید دو تا شوند، سپس از واژه «حکم» استفاده شده «فَابْعَثُواْ حَکَمًا مِّنْ أَهْلِهِ» یعنی دو حَکَم از بین خودتان انتخاب کنید و با عجله اختلاف آنها را حل کنید. باز در ادامه به «حکم» اشاره شده یعنی کسی که صلاحیت داشته باشد، زیرا در غیر این صورت خدا نمی‌گفت «حکم» می‌گفت «احد»، سپس می‌گوید با عجله مشکل را حل کنید، پس در این آیه چهار نکته بیان شده؛ سرعت، دقت، عدالت و بدون آبرویزی.

درک قرآن را برای مردم سخت نکنید

قرائتی با اشاره به سخت کردن مفاهیم قرآنی در حوزه و دانشگاه گفت: متأسفانه ساده‌ترین حرف‌ها در دانشگاه‌ها به سخت‌ترین کلمات تبدیل می‌شوند، از این رو مفاهیم قرآن برای مردم بسیار سنگین است، در حالی که می‌توان در ۳۰ ثانیه تفسیر قرآن گفت. همچنین اینکه می‌گوییم قرآن در زندگی ما نیست، به همین دلیل است که بیشتر با لغات بازی می‌کنیم و کار را سخت کرده‌ایم، در حالی که باید کاری کنیم که مردم از قرآن لذت ببرند. در این جلسه دیدید که من یک آیه مربوط به خانواده را در چند جمله برای شما بیان کردم.

در قرآن ۸۰۰ آیه درباره ساخت و ساز وجود دارد

این استاد قرآن کریم با اشاره به اینکه در قرآن برای همه چیز قانون وجود دارد اظهار داشت: روزی فردی به نزد من آمد و گفت؛ شما برای مستراح قانون دارید و می‌گویید باید رو و پشت به قبله نباشد، حال برای ساخت و ساز قانونی ندارید؟ من بسیار ناراحت شدم و در این باره تحقیق کردم، دیدم ۸۰۰ آیه درباره ساخت و ساز هم وجود دارد.

از این نکات باید فهمید برای همه چیز قانون وجود دارد و نباید یکی را گرفت و دیگری را رها کرد. در قرآن هم خنده آمده و هم گریه، پس ضروری است هم برای خنده باید کار کرد و هم برای گریه.

حکایت افسر و آجر از زبان قرائتی

این استاد قرآن کریم در ادامه بحث پرداختن به همه آموزه‌های قرآن و اسلام گفت: در اسلام بیان شده که پسرها تیراندازی و شنا یاد بگیرند، اما در پادگان‌ها به افراد تیراندازی یاد می‌دهند و شنا یاد نمی‌دهند، در حالی که در شمال و جنوب کشور ما دریا وجود دارد، آنگاه اگر یک افسر به آب بیفتد، مانند آجر به ته دریا می‌رود.

معارف قرآن تمامی ندارد

قرائتی با بیان خاطره‌ای از محمدحسین طباطبایی حافظه نابغه قرآن اظهار داشت: روزی در مکه با محمدحسین طباطبایی مواجه شدم، هر چه از او پرسیدم با آیات قرآن به من پاسخ داد، در آخر حدود ۴ ساعت با او چانه زدیم و او با قرآن به ما جواب داد؛ این نشانه آن است که همه چیز در قرآن وجود دارد. اگر من می‌خواستم از روی آثار شهید مطهری که بالاترین و ارزشمندترین کتب ماست بحث کنم، دو سال بعد حرفی برای گفتن نداشتم، اما اکنون تا سال‌های سال هر چه از قرآن بگویم به انتهای آن نمی‌رسم.

تبر حضرت ابراهیم بخورد توی سرت!

وی در پایان با اشاره به برخی پژوهش‌های بی‌اثر قرآنی گفت: به شما پژوهشگران توصیه می‌کنم به دنبال موضوعاتی بروید که به درد جامعه بخورد، برخی پژوهش‌ها مضر است، مثلاً می‌نویسند تبر حضرت ابراهیم کجاست؟ و یا زن و بچه حضرت مهدی چه کسانی هستند؟ در پاسخ اینگونه افراد باید گفت؛ تبر حضرت ابراهیم را باید بر سر شما زد که به دنبال مطالب پوچ و بی‌اساس می‌روید. پس شما هم گول واژه پژوهش را نخورید و به دنبال نکاتی بروید که به درد جامعه بخورد.

  • فارس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.