مطمئن‌ترین فرصت برای تهاجم شیطان

(بسم الله الرحمن الرحیم)

هر گاه فکر گناه بر کسی هجوم ببرد، نباید آن را انجام دهد بلکه باید با پناه بردن به خدا و توکل بر او از دام شیطان رهایی یابد.

امام صادق (ع) فرمودند: کسی که به فکر گناه افتاد انجام ندهد؛ زیرا چه بسا بنده ای در حضور خدا مرتکب گناهی می شود و خدای بزرگ می فرماید: به عزت و جلالم قسم از این پس تو را نمی آمرزم.(۱)
ذکر خدا راه رهایی از گناه : کسی که از خود غافل شود، شیطان از او غافل نیست. پس انسان باید حساب گر خویش باشد و از سرمایه خود به خوبی بهره گیرد.
امام صادق (ع) می فرماید: شیطان توان وسوسه کردن بنده ای را ندارد جز آنکه او از یاد خدا اعراض کند و فرمانش را سبک بشمارد و به نافرمانیش روی آورد و آگاهی خدا از اسرارش را فراموش کند (۲)

و نیز فرمودند: هر گاه شیطان وسوسه ات می کند تا از راه حق گمراهت کند، و خدا را از یادت ببرد، پس از او به خدا پناه ببر (و بر خدا توکل کن) که او به کمک حق بر باطل آید و مظلوم را یاری رساند،

چرا که خود فرمودند: شیطان بر مومنان و بر کسانی که بر خدا توکل کنند، سلطه ای ندارد.(۳)
به فرموده امام علی (ع) مطمئن ترین فرصت برای تهاجم شیطان، زمانی است که کسی گرفتار وسوسه گناهانی مانند عُجب و خودپسندی و خودبسندی شده و مدح ثناگویی و تملق دیگران را درباره خود دوست بدارد ( و ازاین حالت ها به خدا پناه نبرد).
یاد خدا و پناهندگی به او بهترین راهکار رهایی از دام شیطان است؛ چون هیچ زمان و زمینی خالی از حضور خدا نیست، هیچ زبانی هم نباید ساکت و خاموش از یاد خدا باشد زیرا نیاز بشر دائمی است و بهترین عامل رفع نیاز، یاد خدای بی نیاز است که همواره درصدد رفع حاحت نیازمندان است، از این رو اگر در زمان یا مکان یا با زبانی از این فرصت استفاده نشد، جز حسرت محصولی نخواهد داشت.
مصداق ذکر: امام صادق (ع) می فرماید: ذکر خدا تنها گفتن “سبحان الله و الحمدلله و لااله الا الله و الله اکبر” نیست، بلکه ذکر خدا به این است هر گاه به چیزی فرمان دهد پیروی کنی و از چیزی نهی کند، ترکش کنی.
همان طور که اصل ذکر در اسلام توصیه شده است، کیفیت آن نیز بیان شده است که ذاکر باید از ذکر ماثور از شارع مقدس بهره گیرد و هرگز به دنبال ذکر اختراعی نرود، چنان که سفارش بزرگان اهل معرفت نیز همین است. ذکر ماثور هر چند با قلم یا زبان باشد، عملی صالح است ولی هرگز سید اعمال صالح نخواهد بود بلکه ذکر قلبی که بر همه اعضا اشراف دارد و ذاکر بدون رضای الهی، قبض و بسط، اخذ و اعطا و بطش و نشط ندارد سیادت همه کارهای صالح حتی ذکر زبان یا قلب را عهده دار خواهد بود؛ یعنی در سیرت و روش خود انصاف و مواسات دارد و حیثیتی غیراز حیثیت دینی ندارد پس ذکر آنها ذکر خداست.(۴)
امام صادق (ع) می فرمایند: کسی که زیاد به یاد خدا باشد، خدا او را در سایه بهشتش جای دهد.(۵)
نکته: کثرت ذکر خدا، دشمن او را دفع و منع می کند زیرا ابلیس باهمه سپاه و ستاد داخلی و خارجی خود در صدد وسوسه و نفوذ درحریم دل است که با ذکرمداوم می توان او را رجم کرد و مانع نفوذ او شد، چنانکه از آسیب های او نیز رافع است؛ زیرا اگر در اثر سستی خاص، شیطان در او نفوذ کرد می توان اثر تلخ پدید آمده را با کثرت ذکر رفع کرد، همچمنین وسیله جذب است؛ زیرا جذب یاد خدا نسبت به بنده مرهون یاد خدا بودن است، بنابراین باید دائما به یاد پروردگار بود تا از این برکات فراوان بهره مند شد(۶). اگر چنین شد، خوف الهی سراسر وجودش را فرا گیرد و دلش نرم و درونش آرام گردد و اشک شوقش از دیده فرو ریزد.
هر که دریاهای اشکش حاصل است گو بیا کو در خور این منزل است و آنکه او را دیده خون بار نیست گو برو کو را بر ما کار نیست(۷)
——————————————————-

 • پی نوشت ها:
 • ۱٫ الکافی، جلد ۲، ص ۲۷۲
 • ۲٫ مصباح الشریعه، ص ۷۹، بحارالانوار، ج ۶۹، ص ۱۲۴
 • ۳٫ مصباح الشریعه، ص ۸۰-۷۹، بحارالانوار، ج ۶۹، ص ۱۲۵
 • ۴٫ نهج البلاغه، نامه ۵۳، بند ۱۴۵
 • ۵٫ ر.ک: تسنیم، ج ۷ ، ص ۵۵۴
 • ۶٫ الکافی، ج ۲، ص ۱۴۴
 • ۷٫ ر.ک: تسنیم، ج ۷ ، ص ۵۵۵
 • ۸٫ الکافی، ج ۲، ص ۵۰۰
 • ۹٫ ر.ک: تسنیم، ج ۷ ، ص۵۵۵
 • ۱۰٫ منطق الطیر، ص ۲۵۶
 • برگرفته از کتاب مفاتیح الحیات آیت الله جوادی آملی

سربازان مبارز

۲ دیدگاه ها

 1. سلام.خداوند یار و یاورتان باشد.با تشکر .

 2. کتاب الکترونیکیش کجاست اگه مطالب به صورت کتاب در بیاد چه قدر خوب میشه.ممنون از زحماتتون.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.