بیش از ۵۰۰ آیه سیاسی گویای جدا نبودن دین از سیاست است

بسم الله الرحمن الرحیم

رئیس ستاد اقامه نماز کشور با بیان اینکه متأسفانه آنطور که باید به قرآن نپرداختیم و بیشتر خودمان را سرگرم صوت و لحن قرآن کردیم، گفت: برخی به اسم دین می‌گویند دین از سیاست جداست حال آنکه این افراد به قرآن بی‌توجهی می‌‎کنند چون ۵۰۰ آیه سیاسی در قرآن داریم که اثبات می‌کند دین از سیاست جدا نیست. 

به گزارش  اطلاع رسانی شبکه قرآن ومعارف سیما حجت‌الاسلام محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور شب گذشته، ۹ تیرماه در جمع روحانیون و طلاب قزوین که در مسجدالنبی(ص) برگزار شد، بیان کرد: من نامه‌ای برای علما در خصوص قرآن نوشتم و شکر خدا این نامه اثر گذاشت و موجب شد تا در میان روحانیون راجع به ظلمی که به قرآن شده صحبت کنم چرا که حق قرآن ادا نشده است.

وی ادامه داد: از مدرسان حوزه می‌خواهم مقداری خطوطی را که بر ما حاکم شد و نگذاشت قرآن حاکم شود را اصلاح کنند چرا که باید کارها از آغازش بر محور قرآن و منبرها قرآنی باشد تا همه سخنان برخاسته از قرآن و حدیث شود و بسا باید دو سوم مطالب مبلغان باید از قرآن و آموزه‌های آن باشد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور اضافه کرد: قرآن نازل شده برای همه است اما هر شخصی با سوادتر است استفاده بیشتری از قرآن می‌برد و در این میان همانطور که هر چیزی فصلی دارد فصل قرآن نیز رمضان است؛ از این رو اهمیت ماه مبارک رمضان به روزه نیست بلکه به قرآن و نزول آن است.

وی تصریح کرد: خداوند سبحان در قرآن کریم می‌فرماید: «شَهْرُ رَمَضَانَ الَّذِیَ أُنزِلَ فِیهِ الْقُرْآنُ» یعنی خداوند تبارک و تعالی عظمت ماه مبارک رمضان را به قرآن می‌داند نه به روزه و از سوی دیگر وقتی سر مبارک امام حسین(ع) بالای نیزه رفت، قرآن می‌خواندند یعنی این سر می‌گوید که از تن جدا می‌شوم ولی از قرآن جدا نمی‌شوم.

حجت‌الاسلام قرائتی عنوان کرد: متأسفانه در برخی از منبرها کمترین استفاده از قرآن می‌شود از این رو باید در ماه مبارک رمضان نهضتی برای قرآن راه بیندازیم و همانطور که قرآن خودش می‌فرماید این کتاب آسمانی را جدی بگیریم.
وی توضیح داد: اگر به سخنان علمای بزرگ و برجسته در سال‌های پایانی عمرشان نگاهی بیندازیم می‌بینیم که همه آنها نیز اقرار می‌کنند که آنطور که باید به قرآن نپرداخته‌ایم.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور اضافه کرد: متأسفانه آنطور که باید به قرآن نپرداختیم و بیشتر خودمان را سرگرم صوت و لحن قرآن کردیم حال آنکه اگر فتنه‌ها زیاد شد باید به قرآن رجوع کنیم و در سختی‌ها از قرآن یاری بجوییم؛ برخی به اسم دین می‌گویند دین از سیاست جداست حال آنکه این افراد به قرآن بی‌توجهی می‌‎کنند چون ۵۰۰ آیه سیاسی داریم که اثبات می‌کند دین از سیاست جدا نیست.

وی اعلام کرد: دغدغه دیگر در حوزه قرآن این است که فارغ التحصیلانی از دانشگاه داریم که بسیاری از آنها نمی‌توانند حتی یک صفحه قرآن بخوانند و این امر یا ناشی از جهالت و یا ناشی از غفلت است، همچنین کسی که دکترای علوم قرآنی دارد نمی‌تواند خوب قرآن را بخواند و یا بیان کند و وقتی به او می‌گوییم که چرا نمی‌توانی، می‌گوید من حول محور قرآن یاد گرفته‌ام.

حجت‌الاسلام قرائتی خاطرنشان کرد: توصیه من این است که هر چه می‌خواهید بگویید با قرآن باشد ولی پرداختن و تحقیق کردن راجع به مسائل دیگر همچون تاریخ قرآن، کتابت قرآن، قاریان قرآن و امثالهم فایده‌ای ندارد، از این رو یک اصل را فراموش نکنید و آن هم اینکه آنچه می‌آموزید باید علمی واجب یا مستحب باشد و یا مشکلی را برای جامعه و یا فرد حل کند.

وی تأکید کرد: متأسفانه امروز در حوزه و دانشگاه درس‌هایی می‌خوانیم که نه واجب است و نه مستحب و نه مشکل فرد یا جامعه را حل می‌کند، حتی در رساله مراجع مطالبی هست که لزومی ندارد مانند شک بین دو و پنج که حتی هیچ جنی نیز چنین شکی نمی‌کند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور افزود: اگر در جمعی بپرسیم که علی اصغر چند ماهه است همه می‌دانند ولی اگر بپرسیم نهج‌البلاغه چند خطبه دارد، معلوم نیست چه تعدادی بدانند حال با چنین وضعیتی آیا ما می‌توانیم در مقابل امیرالمومنین(ع) پاسخگو باشیم و نیز در برابر دروس مکاسب و فقه چند کلاس قرآن و نهج‌البلاغه برپا کردیم.

وی اظهار کرد: برخی قرآن نمی‌خوانند و برخی نیز به خیال عدم فهم قرآن از تدبر در قرآن می‌ترسند حال آنکه خداوند سبحان خود ما را به تدبر در قرآن فراخوانده است و اگر چه ما نمی‌توانیم به اندازه اهل بیت(ع) از قرآن بفهیمم ولی بدانیم که همانطور که غواص از دریا بیش از سایر افراد دستاورد کسب می‌کند هرکس نیز در قرآن تدبر کند و عمیق‌تر بنگرد، دستاورد بیشتری به دست خواهد آورد.

حجت‌الاسلام قرائتی ادامه داد: متأسفانه برخی می‌گویند کسی که فقه و اصول نخواند قرآن را نمی‌فهمد که این حرف درستی نیست، مگر سلمان و ابوذر قرآن را نفهمیدند، اگر کسی می‌خواهد چنین سخنی بگوید باید اظهار کند که هرکس فقه و اصول را بخواند درکش از قرآن بیشتر می‌شود.

وی تصریح کرد: آخرت این قرآن است که شکایت می‌کند که چرا مرا رها کردند و ما باید آن روز پاسخ دهیم که چرا کاری کردیم که پیامبر اکرم(ص) او که رحمه للعالمین است دلگیر و مکدّر شده و نزد خدا شکایت می‌کند که قرآن مرا کنار زدند.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور بیان کرد: اگر ما به دنبال هر سایتی و هر حرفی رفتیم به خاطر این است که دستمان از قرآن خالی است؛ مقام معظم رهبری وقتی از سبک زندگی می‌گویند همه می‌گویند که این سبک زندگی چیست و این سوال‌ها نشان می‌دهد که ما سواد نداریم و دستمان از قرآن خالی است و الا اگر کسی با قرآن مأنوس باشد می‌بیند که دیگران حرف نو ندارند.

وی اعلام کرد: نتیجه این حرف‌هایی که زدیم این است که باید توبه کنیم و به سمت قرآن و درس نهج‌البلاغه برویم و قرآن در جامعه رسم شود یعنی قرآن و نهج‌البلاغه باید جزء متن زندگی شوند در حالی که مهجور هستند.

حجت‌الاسلام قرائتی عنوان کرد: پیامبر اکرم(ص) می‌دانست که حق امیرالمومنین علی(ع) غصب می‌شود؛ در حق حضرت زهرا(س) چه می‌شود و با حضرت امام حسن(ع) و امام حسین(ع) مردم چه می‌‌کنند ولی از مظلومیت آنها سخنی نگفت و شکایت نکرد بلکه از مهجوریت قرآن شکایت کرده است.

وی ادامه داد: اگر ما با قرآن مرتبط باشیم بسیاری از مطالب را بهتر درک می‌کنیم؛ چنانکه امام(ره) فرمودند حفظ نظام از نماز واجب است و این کلام مبتنی بر همان آیه سوره جمعه است که می‌گوید آنها که نماز را رها کردند ـ و رها کردن آنها را از رهبری می‌داند ـ یعنی رها کردن رهبر از نماز بدتر است.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور تصریح کرد: ما نماز می‌خوانیم و در پایان نماز می‌گوییم «السلام علیک یا عباد الله الصالحین»، ولی معنایش را نمی‌دانیم حال آنکه صالحین یاران حضرت پیامبر(ص) هستند و عمل صالح تمام کارهایی است که ما انجام می‌دهیم و آمریکا را عصبی می‌کند.

وی اضافه کرد: من مخالف درس‌های فعلی حوزه نیستم حتی اگر کسی از من بپرسد او را برای طلبه شدن تشویق می‌کنم ولی حوزه‌ای که قرآن و نهج‌البلاغه به اندازه مکاسب و رساله ارزش نداشته باشد چه فایده‌ای دارد.

حجت‌الاسلام قرائتی اظهار کرد: برخی قرآن نمی‌خوانند، برخی قرآن خوانده ولی غلط دارند برخی هم که می‌خوانند نیز تدبر نمی‌کنند و این شرایط یعنی ما همچون بیماری هستیم که به جای مصرف دارو، داروها را به نمایش گذاشته‌ است.

این مسئول توضیح داد: متأسفانه گاهی در کشور کارهای بی‌فایده‌ای انجام می‌شود به عنوان نمونه از کسی که روی دانه برنج آیه‌الکرسی نوشته، تجلیل می‌کنند و یا اینکه یک نفر قرآنی را روی ۴۰ تن ورق نوشته است؛ این کارها چه فایده‌ای دارد آیا باید حتما خانه‌ای بسازیم که یا ۴۰ ستون و یا هیچ ستونی نداشته باشد.

رئیس ستاد اقامه نماز کشور عنوان کرد: برخی از روحانیون زمان صحبت کردن داد می‌کشند که باید از آنها پرسید که مگر مردم چه گناهی کرده‌اند؛ توصیه من به روحانیون این است که کم حرف بزنید و بیش از ۲۰ دقیقه حرف نزنید چرا که مردم در ۲۰ دقیقه اول به صحبت‌ها دل می‌دهند و در ۲۰ دقیقه دوم خسته می‌شوند و در ۲۰ دقیقه آخر گوش و دل نمی‌دهند.

وی افزود: روحانیون بین نماز سخنرانی نکنند، این کار گروگانگیری است. وقتی خداوند سبحان به بنده‌اش اجازه داده که بین نماز تغییر نیت داده و نماز را تمام کند چرا ما آزادی را از بنده خدا می‌گیریم. اگر می‌بینید که بعد از نماز مردم کمی می‌ماند اشکالی ندارد شما نیز کم صحبت کنید.

حجت‌الاسلام قرائتی در پایان گفت: متأسفانه در کشور پایان نامه‌های قرآنی نوشته می‌شود ولی استفاده نمی‌کنند و بعد ما به دنبال علوم غیر ضروری همچون حلال یا حرام بودن گوشت خرگوش هستیم و یا اینکه به دنبال تبر حضرت ابراهیم(ع) می‌گردیم.

 

منبع : http://anti666.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.